Vnútorný pokoj pomocou mindfulness

Prechádzam parkom a v hlave sa mi neustále premieta včerajší rozhovor s kolegom. Zaútočil na mňa a ja som len odvrkla a odišla z kancelárie. Mala som mu povedať, čo si ňom myslím. Aj o jeho práci. Premietam si rôzne scenáre, čo by som mu povedala, čo by mi on odpovedal. Predstavujem si, ako by sa zatváril a čo by urobil. Ľutujem, že som to nedokázala povedať v skutočnosti. A teraz idem opäť do práce a musím s ním byť v jednej miestnosti. Vymyslím si, že som chorá? To nemôžem. Od rýchlej chôdze sa potím, musím spomaliť. Ani som si nevšimla, kedy som zrýchlila. Cítim na sebe tlak, som v strese keď si predstavím, že by mi kolega opäť mohol niečo vyčítať. Keby tak bola schopná mu povedať, prečo som ten proces nastavila inak, ako on chcel! Namiesto toho sa nechám od neho vždy vystresovať a mlčím. Prichádzam do práce v napätí. 

Prechádzam parkom, vnímam rozladenie v žalúdku a zároveň som vo zvyšku tela pokojná, moja myseľ je pozorná a ľahká. Všímam si cestu, môj krok, listy na zemi. Slnko začína prekúkať pomedzi konáre a vrhá na chodník srandovné tiene. Vietor zdvíha pár listov, trepocú sa nad zemou a svetlo ich ožiari tak, že sú skoro priesvitné. Vnímam ich štruktúru a farbu. Počujem šum listov, motory áut a električku. Moje kroky počuť len veľmi jemne. Obďaleč je preplnený kôš, vietor z neho odnáša dva mikroténové sáčky. Hrá sa s nimi, nadvihuje ich, necháva ich klesať. Vnímam dotyk slnečných lúčov na tvári, zachytávam ich na lícach. Tento príjemný pocit mi vyčarí úsmev na tvári. Príjemný pocit sa mi rozlieva po celom tele, užívam si to, akoby sa usmievalo moje celé telo. Prichádzam do práce svieža a v dôvere, že konflikt s kolegom dnes zvládnem lepšie.

Ktorý z týchto dvoch príbehov sa podobá tomu vášmu? Ktorý by ste chceli zažiť? V prvom príbehu je osoba tak zahltená svojou mysľou a emóciami, že sa dostáva do stresu, stráca energiu. Keby ste sa jej opýtali, čo videla v parku, nevedela by vám odpovedať. V druhom príbehu osoba vníma prítomnosť, čerpá z okolia energiu a nachádza v sebe dôveru. Toto nám môže priniesť tréning bdelej pozornosti. 

Vyberte sa s nami na cestu k pokojnému, radostnému a sebavedomému životu pomocou cvičenia bdelej všímavosti!

Prečo práve cvičenia pozornosti, či bdelej všímavosti? 

Mindfulness je pojem, ktorý v preklade znamená bdelá či čistá všímavosť, pozornosť, prítomnosť, bytie v tu a teraz alebo jednoducho bdelosť. Byť v bdelej pozornosti znamená, byť si vedomý každého momentu bez jeho hodnotenia. Spojením sa s prítomným okamihom si uvedomujeme úplne jednoduché veci, zažívame jeden moment za druhým a nechávame sa opäť, aspoň na malý moment, učarovať zázrakmi života. Objavíme celkom nový mier, novú radosť a pokoj. 

Keď sme myšlienkami inde a telom inde, znamená to, že jednu časť nášho života nevnímame. Vtedy sa cítime nespokojní, ani nevieme prečo. Sme oddelení od častí života a ľudí okolo nás a cítime sa sami. Pomocou bdelej všímavosti zmizne veľa nespokojnosti z nášho života a objaví sa jednoduchá radosť. Bdelá pozornosť spája naše telo, naše srdce a našu dušu a vytvára z nich jednotu. 

Dobrá správa je, že všímavosť sa dá trénovať tak isto, ako trénujeme naše svaly. Pravidelným cvičením si vytvoríme nový zvyk a tak zvýšime kvalitu nášho života. 

V čom pomáha bdelá všímavosť

Každodenné cvičenie vedomej pozornosti je fyzicky aj psychicky prospešné, prináša napríklad:

  • zvýšenie pokoja a uvoľnenia
  • lepší spánok
  • zvýšenie energie a radosti zo života
  • posilnenie sebavedomia a seba akceptácie
  • viac súcitu voči sebe, iným osobám, bytostiam, okoliu, planéte
  • menší sklon k stresu, depresii, strachu, chronickým chorobám a bolesti, závislostiam a nízkej imunity
  • rozvíjanie vďačnosti

Nastavenia pri tréningu všímavosti

Pri tréningu bdelej prítomnosti je dôležité naše nastavenie. 

  1. Úmysel byť v bdelej pozornosti, úmysel byť všímavý – základom je uvedomiť si svoje smerovanie a aj to, prečo sme sa rozhodli s cvičeniami všímavosti začať. Chcete vylepšiť vašu schopnosť sústrediť sa? Chcete lepšie rozumieť sebe a svetu okolo vás? Chcete dosiahnuť vnútorný pokoj, alebo zvýšiť sebavedomie? Je prínosné uvedomiť si, aký cieľ máte. 
  2. Držanie pozornosti – sústredenie sa na deje v nás a okolo nás vyžaduje prácu našej vôle. Potrebujeme sa sústrediť na to, aby sme boli všímaví voči sebe a okoliu. Pri zapojení našej vôle sa nenecháme vtiahnuť do bludných kruhov vnútorného rozhovoru, alebo posudzovania. Cvičenie pozornosti nám pomôže nedávať energiu myšlienkovým cestám do minulosti a budúcnosti, ale zakaždým sa vrátiť na miesto tu a teraz a spočívať v prítomnosti. Naša vôľa je tá, ktorá nás do prítomnosti vráti.  
  3. Nastavenie – je možno najdôležitejším a zároveň najťažším prvkom všímavosti. Naše nastavenie má byť láskavé, prijímajúce a zvedavé. Keď sme láskaví, rozvíjame súcit. Voči sebe a voči ostatným. Reagujeme empaticky, s pochopením a získavame nadhľad a poznanie, že svet sa nerúca pri menších prešľapoch. Prijímajúci prístup nám pomôže akceptovať moment taký, aký je a adekvátne na naň reagovať. Prijímať znamená nebojovať proti tomu, čo už je. Našim všimnutím to zachytíme, prijmeme a necháme odísť, alebo odoznieť. Zvedavé nastavenie je nastavenie malého dieťaťa, ktoré po prvý krát niečo vidí a veľmi ho to zaujíma. Toľko toho môže objaviť! Aj vy toho môžete veľa objaviť, v každom okamihu na vás čakajú celé nové svety. 
  4. Uvoľnite sa – cvičenia pozornosti vás nemajú dostať do stresu. Buďte zvedaví, koľko sa vám podarí, prijmite a buďte k sebe zhovievaví a láskaví, keď pozorní nebudete. 

Napríklad, keď zachytíme náš strach, hnev, alebo aj pocity hanby, či akúkoľvek inú nepríjemnú emóciu – môžeme sa ku nej postaviť so zvedavosťou, poriadne ju precítiť a zároveň prijať, že tu je. Našim láskavým prístupom ku nám sa neodsúdime za to, že cítime niečo nepríjemné, ale môžeme reagovať súcitne, milujúco voči sebe. Rozvíjame pochopenie pre seba samých. 

Mylné predstavy o bdelej pozornosti

Keď sa povie bdelá pozornosť, alebo bytie v prítomnosti, možno si predstavíte niektorú mylnú vec z nasledovného zoznamu. 

  1. Namáhavá sústredenosť 

Bdelá pozornosť nie je namáhavé rozmýšľanie nad niečím. Našu vôľu používame na nasmerovanie pozornosti, na uvedomenie si cieľa a aby na pripomenutie si vrátiť sa k cvičeniu, ak sa naša myseľ počas dňa prirodzene uberie niekde inde. 

  1. Pomalosť

Byť v bdelej všímavosti neznamená, byť pomalý. Všetky naše aktivity vykonávame v bežnej rýchlosti, náš deň plynie prirodzene. Rozdiel je v tom, že sme voči tomu, čo sa odohráva v nás a okolo nás pozorní. Pri niektorých cvičeniach sa pravdepodobne skutočne najprv spomalíte, aby ste boli schopní ich dostatočne dobre vnímať. Iné cvičenia budete môcť vykonávať v bežnej rýchlosti.

  1. Časová obmedzenosť

Vedomé bytie v prítomnosti nie je časovo obmedzené. Nie je o tom, venovať sa 10-30 minút denne meditačnému cvičeniu a potom padnúť do nevedomosti. Meditačné cvičenia slúžia príprave pre celý deň a podporujú proces neustálej bdelej pozornosti.


Stiahnite si ZDARMA aplikáciu MEDOK

V mobilnej aplikácii MEDOK nájdete animované videá pre dychové cvičenia, relaxačné meditácie zdarma, ako aj prístup do meditačného online klubu s celým jeho obsahom.


Cvičenie všímavosti na tému: ZVUKY

Mini- meditácia

Zvoľte príjemnú meditačnú polohu, zavrite oči, s výdychmi sa postupne viac a viac uvoľnite. Vašu pozornosť zamerajte na zvuky okolo vás a vo vás. Pokúste sa ich len zaznamenať a nekomentovať ich. Keď mysľou ujdete, alebo ich predsa len okomentujete, vráťte svoju pozornosť ku zvukom, bez komentára :). Pozorujte, ako zvuky prichádzajú a ako odchádzajú, ako silnejú a potom slabnú. Možno sa niektoré opakujú, v pravidelných, alebo nepravidelných intervaloch. Čo všetko dokážete zachytiť sluchom? Prebuďte v sebe detskú zvedavosť a počúvajte. 

Cvičenie všímavosti

Počas dňa sa zamerajte vašu pozornosť na zvuky. Vnímajte, v ktorom priestore čo počujete. Kedy počujete sami seba? Kedy ste v takom ruchu, že vzniká celý orchester zvukov okolo vás? Kedy sú zvuky jasné a prenikavé? 

Všimnite si aj, ako reaguje vaše telo na jednotlivé zvuky. Stane sa, že sa pri niektorom zvuku automaticky strhnete? Je niektorý zvuk, na ktorý reagujete zimomriavkami? 

Kedy ste schopní zvuky najlepšie zachytiť? Potrebujete sa na moment zastaviť a započúvať sa? Alebo vás sprevádza napríklad hudba po celý deň? Skúste ju vypnúť a vnímať iné zvuky. 

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov