My ľudia máme úžasnú schopnosť nechať myseľ túlať sa inde, ako v prítomnosti. Deje sa nám to automaticky hlavne pri rutinných činnostiach, ako napríklad pri jazde autom na prázdnej a bezpečnej ceste. Unikáme mysľou aj vtedy, keď sa nám naša prítomnosť nepáči. Nudíme sa na porade, v čakárni, alebo keď počúvame niečo nezáživné a vtedy našu pozornosť schválne presúvame z prítomnosti do fantázie. Myslíme na minulosť, vymýšľame alternatívne scenáre zažitého, alebo uvažujeme o budúcnosti. V lepšom prípade o nej snívame ako lepšom svete, v horšom prípade so strachom a obavami vymýšľame hororové scenáre.
V jednej štúdii na Harvardskej univerzite v roku 2010 vyšlo dokonca, že nechávame našu myseľ unikať aj vtedy, keď je naša prítomnosť príjemná! Ale keď sme myšlienkami inde ako v prítomnosti, cítime sa menej šťastní. Pocit šťastia je totiž priamo úmerný vedomej pozornosti. Zdá sa vám to divné? Pripomeňme si, čo je bdelosť: „Byť v bdelej pozornosti znamená, byť si vedomý každého momentu bez jeho hodnotenia.“ Vtedy objavíme nový rozmer nášho života, radosť a pokoj.
Bdelá pozornosť je niečo iné ako meditácia. Meditáciu môžeme brať ako nácvik pre lepšiu bdelú pozornosť. Preto nájdete v meditačnom online klube aj meditácie, aj cvičenia pozornosti. Ku nej odporúčam praktikovať aj meditáciu dychu, keď sa určitý čas, napríklad 10 minút sústredíte len na svoj dych. Obidve techniky sú výborné pre zvládanie stresu a skvalitnenie života.
Čítať o tom, ako môžeme vylepšiť náš život nestačí. Treba aj niečo urobiť. Na cvičeniach bdelej pozornosti sa mi páči, že sú zábavné. Je úžasným dobrodružstvom celý deň pozorovať napríklad zelenú farbu. Vyskúšali ste to niekedy? Ako sa vám darilo? Aké uvedomenia vám to prinieslo?
Každý týždeň pre vás v meditačnom online klube pripravujeme cvičenie bdelej prítomnosti, ako aj meditáciu týždňa. Mindfulness cvičenie sme nazvali „Všímavé objavovanie prítomnosti“ a najlepšie vám bude fungovať, keď ho budete brať ako dobrodružnú hru. Silne odporúčam kombinovať meditáciu a mindfulness nácvik.
Pri mojich vedených meditáciách dostávam často otázku, ako sa vysporiadať so skákavou mysľou počas meditácií. V momente, keď si uvedomíte, že je vaša pozornosť mimo, vráťte sa k svojmu dychu a následne do meditácie. Nevyčítajte si, že vám pozornosť (znova) odbehla, nezaoberajte sa tým, nedávajte ubehnutej pozornosti energiu – len sa jednoducho vráťte. Ak sa stále vracia nejaká myšlienka, môžete jej vo svojom vnútri prisľúbiť zaoberať sa ňou hneď, ako skončíte s meditáciou. Sústredenie sa pri meditácii je vec zvyku, ako aj momentálneho rozpoloženia. Každá meditácia aj na tú istú tému, s tým istým zámerom je iná. Zistíte to sami vo vlastnej praxi.
AUDIO SPREVÁDZANIE
pre vystresovaných ľudí:
Zo stresu DO POHODY
Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút.