Multitasking: Skutočne šetrí čas alebo nám len pridáva stres? 🤯

V dnešnej dobe je multitasking takmer synonymom pre produktivitu. Mnoho z nás verí, že keď zvládame viac úloh naraz, šetríme čas a stíhame viac vecí. Ale je to skutočne tak? Moja vlastná skúsenosť ma naučila, že opak môže byť pravdou.

Pracujem na počítači, kde často musím čakať, kým programy niečo spracujú. Bolo pre mňa bežné, že som tieto chvíle využila na písanie e-mailov alebo kontrolu ďalších úloh. Verila som, že takto využívam každú sekundu efektívne. No po čase som si začala všímať, že robím viac chýb – preklepy, nesprávne formulácie, alebo som jednoducho zabudla na podstatné detaily. Namiesto toho, aby som čas šetrila, strácala som ho opravovaním týchto chýb.

Prečo multitasking zlyháva?

Keď robíme viac vecí naraz, naša pozornosť sa neustále rozdeľuje. Náš mozog jednoducho nie je stvorený na to, aby zvládal viacero úloh súčasne s rovnakou efektivitou. Výsledkom je nižšia kvalita práce, vyšší počet chýb a v neposlednom rade zvýšený stres.

Keď sme pod stresom, náš mozog prechádza do režimu „boj alebo útek“. Tým sa zvyšuje hladina stresových hormónov ako kortizol, ktoré nám bránia sústrediť sa a efektívne pracovať. Takže aj keď sa snažíme všetko stihnúť naraz, výsledkom je častejšie únava, vyčerpanie a nižšia produktivita.

Čo môžeme robiť namiesto multitaskingu?

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré som sa naučila, je vedome využívať krátke prestávky na uvoľnenie. Tu sú 4 tipy, ktoré môžu pomôcť aj vám:

  1. Vedome dýchať: Ak máte pár sekúnd voľna, vyskúšajte hlboké dýchanie. Pomalý a hlboký nádych a výdych pomôže upokojiť myseľ a znížiť hladinu stresových hormónov. Stačí zopár nádychov a budete pripravení sa znova sústrediť.
  2. Prestaňte na chvíľu sledovať obrazovku: Pozerajte sa na niečo vzdialené alebo zatvorte oči. Toto jednoduché cvičenie pomôže uvoľniť vaše oči, ktoré sú často preťažené neustálym sledovaním obrazovky.
  3. Mini cvičenie všímavosti: Skúste byť na pár sekúnd prítomní a uvedomujte si, kde ste, čo robíte a aké máte pocity. Táto krátka chvíľa vedomej prítomnosti vám pomôže zbaviť sa rozptýlenia a zvýšiť sústredenie.
  4. Stanovte si priority: Namiesto snahy robiť všetko naraz, sústreďte sa na jednu vec. Určte si, čo je najdôležitejšie, a venujte tomu plnú pozornosť. Po dokončení úlohy prejdite na ďalšiu.

Nabudúce, keď budete mať pokušenie zvládnuť všetko naraz, skúste si spomenúť na tieto tipy. Môžu vám pomôcť nielen zvýšiť kvalitu vašej práce, ale aj znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu.

Multitasking môže na prvý pohľad vyzerať ako efektívny spôsob práce, ale v skutočnosti môže narobiť viac škody ako úžitku. Namiesto toho, aby sme sa snažili robiť viac vecí naraz, by sme mali venovať pozornosť jednej úlohe a využívať prestávky na uvoľnenie a regeneráciu. Vaša produktivita sa zlepší a stres sa zníži.

Ak hľadáte spôsob, ako sa lepšie uvoľniť a sústrediť, vyskúšajte našu aplikáciu MEDOK s dýchacími cvičeniami a meditáciami. Pomôže vám získať vnútorný pokoj a zvládať každodenné výzvy s ľahkosťou. 🍃

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov