Cvičenia bdelej pozornosti: dobrodružná cesta k sebe samému

Zábava a dobrodružstvo

Cvičenia k bdelej pozornosti sú zábavné, dobrodružné a pomáhajú nám objavovať svet v nás a okolo nás. Zároveň posilňujú schopnosť sústrediť sa a rozvíjajú v nás láskavosť k sebe a k druhým, lebo si uvedomujeme viac súvislostí a často sa nám podarí preniknúť až k podstate. Je to keď zistíme, že sme vlastne všetci na tom rovnako, všetci sa snažíme nejakým spôsobom dostať do pohody. Bdelá pozornosť nám prinesie poznanie nadhľadu nad sebou a aj nad vlastnými myšlienkami.

Ako sa vám darí držať pozornosť?

Ak ste sa pustili do rôznych mindfulness cvičení, ako sa vám darilo? Pri ktorých aktivitách si viete udržať vysokú bdelú pozornosť? Sú to činnosti v práci? Namáhavé fyzické aktivity? Alebo si myslíte, že vašu pozornosť neviete vôbec držať? Mám pre vás dobrú správu: konštantne vysokú bdelú pozornosť si držíme napríklad pri sexe. Takže túto schopnosť s vysokou pravdepodobnosťou máte. Len ju treba trénovať.

A čo tie ostatné aktivity? Kde všade sme s našou pozornosťou? Ráno vypíname budík na mobile a hneď si všimneme príchodzie notifikácie a e-maily. Vieme, že by sme ich nemali čítať predtým ako sa preberieme. Dokážete to neurobiť? Alebo vymýšľate na seba rôzne triky, ako napríklad používať klasický budík a radšej mobil vypnete a necháte ho v inej izbe?

Kde všade sme s našou pozornosťou?

Ako je to pri stretnutiach s rodinou, či priateľmi? Koľkí odložia mobil a venujú sa naplno vášmu stretnutiu? A koľkí neustále mobil kontrolujú, či sa tam náhodou neobjaví niečo, čo je zábavnejšie, alebo dôležitejšie? Koľko minút máte denne plnú pozornosť na prítomný okamih? A to ešte stále píšem len o minútach! Aké by to bolo, keby sme vnímali svet so zapnutými zmyslami niekoľko hodín denne?

Bytie v bdelej pozornosti by vám prinieslo určite lepšie zvládanie stresu. Aj zvýšenie imunity. To sú veci, ktoré dokázali rôzne štúdie a vďaka ktorým sa nácvik bdelej pozornosti stal populárny. Je tu ešte niečo? Čo ak by ste si všimli, že dokážete byť pozorovateľom vlastných myšlienok? Dokonca by ste si uvedomili, že vaše myšlienky a váš neustály vnútorný monológ môžete ovplyvňovať?

Bdelá pozornosť ako cesta k vnútornej slobode

Vtedy by ste zistili, že sa môžete oslobodiť od vašich vnútorných predstáv, ktoré vám škodia. Aké by to bolo, keby ste si prestali v duchu hovoriť, ako sa veci môžu pokaziť, alebo že určite nedopadnú dobre? Alebo, že je všetko proti vám a preto nič nedokážete? Predstavte si, že myšlienky, ktoré vám škodia sú preč. Aký je to pocit? Cítite ten mier, tú slobodu, tú ľahkosť? Byť v bdelej prítomnosti vám presne toto prinesie. Objavíte svoj vlastný zdroj hlbokého vnútorného šťastia.

Cvičenia bdelej pozornosti sú cenným nástrojom na ceste k sebapoznaniu a osobnému rozvoju. Pravidelný nácvik nám pomôže vnímať svet s väčšou hĺbkou a sústredením, zbaviť sa negativity a objavovať v sebe prameň vnútornej spokojnosti. Začnite s krátkymi cvičeniami a postupne predlžujte čas, ktorý venujete bdelej pozornosti. Uvidíte, že výsledky sa čoskoro dostavia.

Jednoduché cvičenie pozornosti: ústa

Tak často, ako je možné, si cez deň všimnite, čo vaše pery a ústa robia. Všimnite si, kedy ich pristihnete v napnutí. Kedy sú v uvoľnení. Kedy sú v úsmeve. Kedy zatínate zuby, kedy zvierate pery? Kúšete sa do pier? Hráte sa s jazykom v ústach? Kedy sa to deje? Ako sa vtedy cítite? Akým spôsobom jete, žujete, či pijete? Radi žujete žuvačku, alebo cmúľate cukríky? Čo všetko robia pri tom vaše ústa? Čoho všetkého sa vaše pery dotýkajú? Ako vnímajú teplo, či chlad? Snažte sa zistiť tento týždeň čo najviac. 

Napíšte do komentára, ako sa vám darilo!

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov