Stres a nadváha: Prepojenie, ktoré prekvapí

Stres je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Mnohí z nás si však neuvedomujú, aký veľký vplyv môže mať na našu telesnú hmotnosť. Počas náročných období som si všimla, že moje obľúbené nohavice sú tesnejšie. Prečo? Odpoveď som našla v spojení stresu a nadváhy.

Ako stres ovplyvňuje našu váhu?

Keď sme pod stresom, naše telo produkuje hormón kortizol, ktorý zvyšuje apetít a túžbu po nezdravých jedlách. Tento mechanizmus je evolučným pozostatkom, ktorý nám mal pomáhať prežiť v časoch nedostatku. V dnešnej dobe však čelíme iným výzvam a dlhodobý stres môže viesť k priberaniu. Kortizol nielenže zvyšuje chuť do jedla, ale tiež spomaľuje metabolizmus a podporuje ukladanie tuku v oblasti brucha.

Môj príbeh

Pamätám si, ako som počas jedného z najstresujúcejších projektov trávila večery pred netflixom so sáčkom čipsov alebo miskou popcornu. Bola to moja forma úniku. Po skončení projektu som zistila, že som pribrala 5 kíl. Táto skúsenosť ma naučila, že riešenie stresu pomocou jedla nie je správna cesta.

Ako zvládať stres a udržať si zdravú hmotnosť

Tu sú niektoré techniky, ktoré mi pomohli zvládať stres a zároveň udržať si zdravú hmotnosť:

 1. Mindfulness a meditácia
  • Každý deň si nájdem pár minút na meditáciu alebo dýchacie cvičenia. Stiahnite si aplikáciu MEDOK, ktorá ponúka krátke a účinné meditácie. Pomáhajú upokojiť myseľ a znížiť hladinu stresu.
 2. Fyzická aktivita
  • Cvičenie je skvelý spôsob, ako spáliť prebytočnú energiu a znížiť hladinu kortizolu. Pre mňa to sú dlhé prechádzky s našim psom Tomasom a tanec. Pohyb mi pomáha nielen fyzicky, ale aj mentálne sa zbaviť stresu.
 3. Zdravé stravovanie
  • Snažím sa mať vyváženú stravu plnú zeleniny, ovocia a bielkovín. Používam poradie jedla podľa knihy Glukózová revolúcia: vláknina, bielkoviny a tuky, sacharidy. Mať po ruke zdravé občerstvenie tiež pomáha. Vyhýbam sa ťažkým jedlám a kofeínu neskoro večer.
 4. Sociálna podpora
  • Hovorím s priateľmi a rodinou o svojich problémoch. Ich podpora mi veľmi pomáha zvládať stresové situácie. Vyrozprávanie sa doma, s rodinou či priateľmi je nielen príjemné, ale aj uvoľňujúce. Mať niekoho, komu môžem dôverovať a s kým môžem zdieľať svoje obavy, je nesmierne dôležité.

Stres a nadváha sú prepojené, ale svedomité zvládanie stresu môže pomôcť predchádzať priberaniu. Dôležité je nájsť si techniky, ktoré vám najviac vyhovujú, a pravidelne ich praktizovať. Ak máte vlastné tipy alebo skúsenosti, podeľte sa o ne s nami v komentároch. Spoločne môžeme zvládať stres a udržiavať si zdravú hmotnosť.

Verím, že tieto rady vám pomôžu zvládať stres a udržať si zdravú hmotnosť. Ako vy zvládate stres? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch!

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov