Stres a trávenie: Ako chrániť váš tráviaci systém

Stres môže mať priamy vplyv na váš tráviaci systém, a to často s negatívnymi následkami. Keď cítime psychický tlak, náš žalúdok a tráviaci trakt to pocítia ako jedni z prvých. Nie je to žiadna náhoda – je to dôsledok fyziologických procesov vo vašom tele.

Ako stres ovplyvňuje trávenie

Pod vplyvom stresu naše telo uvoľňuje hormóny ako adrenalín a kortizol. Tieto hormóny majú za úlohu pripraviť naše telo na obrannú alebo útočnú reakciu, často označovanú ako „boj alebo útek“. Okrem iného môžu tieto hormóny narušiť normálny tráviaci proces. Výsledkom môže byť spomalenie alebo naopak zrýchlenie trávenia, čo spôsobuje rôzne nepríjemnosti ako sú žalúdočné kŕče, plynatosť a dokonca hnačka.

Stratégie na zlepšenie trávenia pri strese

Našťastie, existujú rôzne stratégie, ako môžeme zmierniť stres a jeho negatívny vplyv na trávenie:

  1. Úprava stravy: Vyhnite sa ťažko stráviteľným jedlám a zvýšte príjem vlákniny. Vláknina pomáha udržiavať pravidelnosť trávenia a zároveň podporuje zdravú črevnú mikroflóru.
  2. Relaxačné techniky: Praktizovanie jemnej jogy alebo meditácie môže výrazne pomôcť. Tieto techniky nielenže pomáhajú znižovať úrovne stresu, ale zároveň pozitívne ovplyvňujú celkovú pohodu tráviaceho traktu.
  3. Pravidelný stravovací režim: Konzumácia jedla v pravidelných intervaloch a v pokojnom prostredí môže pomôcť stabilizovať tráviace procesy.

Výzva

Osloboďte sa od stresu a sledujte, ako sa váš tráviaci systém vráti do normálu. Zdravé trávenie prispieva nielen k fyzickej, ale aj psychickej pohode. Skúste tieto jednoduché zmeny vo vašom každodennom živote a uvidíte, ako sa vaše trávenie, ale i nálada, zlepšia.

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov