Stres a srdce: Ako zachovať srdcové zdravie aj v náročných časoch

Mali ste niekedy pocit, že vaše srdce bije rýchlejšie, keď ste nervózni alebo vystrašení? Tento jav je celkom prirodzený a má svoje vysvetlenie vo fungovaní ľudského tela pod stresom.

Prečo sa naše srdce správa tak, ako sa správa?

Pod stresom naše telo aktivuje tzv. bojovú alebo útekovú reakciu, aby sme mohli čeliť hrozbe. V dôsledku toho srdce začne rýchlejšie pumpovať krv, aby poskytlo našim svalom viac energie a kyslíka. Aj keď je toto zrýchlenie dočasne užitočné, dlhodobý stres môže srdce preťažiť a vyvolať zdravotné problémy.

Jednoduchá analógia:

Predstavte si, že fúkate do balónika – ak ho budete nafukovať príliš rýchlo a často, pravdepodobne praskne. Podobne môže dlhotrvajúci stres poškodiť zdravie nášho srdca, ak mu nedoprajeme čas na oddych a regeneráciu.

Ako môžeme chrániť naše srdce pred negatívnymi účinkami stresu?

Tu sú tri jednoduché, ale účinné kroky, ako môžeme udržať naše srdce zdravé a šťastné:

  1. Pohyb a aktivita: Či už ide o hranie športových hier alebo pravidelné cvičenie, pohybová aktivita je skvelá pre srdce. Nie len že zlepšuje srdcovú funkciu, ale pomáha aj uvoľňovať endorfíny, tzv. hormóny šťastia.
  2. Relaxácia a oddych: Striedanie aktívnych činností s pasívnymi, ako je čítanie kníh alebo počúvanie relaxačnej hudby, pomáha znížiť srdcový tep a poskytuje srdcu potrebný odpočinok. Tak isto meditácia vám pomôže uvoľniť vaše telo a myseľ.
  3. Smiech a sociálne aktivity: Trávenie času s priateľmi a blízkymi, smiech a zdieľanie radostných chvíľ sú dokázané spôsoby, ako znížiť stres a podporiť srdcové zdravie.

Srdce je jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele a jeho zdravie by malo byť našou prioritou. Vedome si udržiavajte nízku úroveň stresu a venujte pozornosť aktivitám, ktoré podporujú zdravie srdca, aby ste si dlhodobo udržali dobré zdravie a pohodu.

Tina Burgwieser
Holistická trénerka pokojnej mysle. Naučím vás viesť ÚSPEŠNÝ VEDOMÝ a SPOKOJNÝ život v PRÍTOMNOSTI. Autorka kníh o sebarozvoji, meditácii, snoch a mandalách, lektorka seminárov a online kurzov. Je zakladateľkou prvého meditačného online klubu na Slovensku a v Čechách. Sprevádza ľudí na Ceste k sebe a celistvým prístupom pomáha klientom spracovať životné výzvy a dosiahnuť vyrovnaný, šťastný a spokojný život. Pri osobných konzultáciách, mentoringoch, pobytoch a workshopoch sa zameriava na techniky transformačnej arteterapie, meditácie, hypno-imaginácie a práce s energiou.

AUDIO SPREVÁDZANIE

pre vystresovaných ľudí:


5 minút

Zo stresu DO POHODY

Potrebujete predýchať náročnú situáciu? Ste zacyklení v myšlienkach alebo emóciach? Potrebujete sa upokojiť pri pracovnom zhone? Čaká vás dôležité stretnutie, porada? Naštval vás niekto? Ak áno, stiahnite si túto nahrávku a dostaňte sa opäť do pohody behom 5 minút. 

Túto nahrávku si stiahlo už 0 ľudí
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov